Co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Obchody Światowego Dnia Bez Tytoniu zostały zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1987 roku, a regularnie prowadzona kampania ma na celu zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia papierosów.
Każdego roku święto jest obchodzone pod innym hasłem. Hasło kampanii WHO na rok 2026 brzmi: „Unmasking the appeal – countering nicotine and tobacco addiction” („Zdemaskować atrakcyjność – przeciwdziałanie uzależnieniom od nikotyny i tytoniu”). Tegoroczna edycja koncentruje się na ujawnianiu strategii marketingowych stosowanych przez przemysł tytoniowy i nikotynowy oraz promowaniu działań chroniących młodzież i społeczeństwo przed uzależnieniem.
Do głównych celów kampanii w 2026 roku należą:
- ujawnianie praktyk stosowanych przez branżę nikotynową, takich jak wykorzystywanie syntetycznej nikotyny, soli nikotynowych czy analogów nikotyny o wysokim potencjale uzależniającym, często przedstawianych jako nowoczesne lub mniej szkodliwe rozwiązania;
- wzmacnianie działań ochronnych poprzez wspieranie ograniczeń dotyczących aromatów, reklamy i promocji wyrobów nikotynowych oraz zaostrzenie przepisów dotyczących opakowań i wzornictwa produktów;
- zwiększanie świadomości młodzieży i społeczeństwa poprzez dostarczanie rzetelnej wiedzy, rozwijanie umiejętności rozpoznawania wpływu przemysłu nikotynowego oraz promowanie wsparcia w rzucaniu palenia.
Negatywne skutki palenia papierosów dotyczą wszystkich, niezależnie od wieku. Powszechnie wiadomo, że regularne palenie papierosów zdecydowanie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory. Układ oddechowy szczególnie cierpi na nałogu – palenie papierosów powoduje raka płuca. Należy pamiętać, że ryzykują nie tylko osoby palące, ale również bierni palacze, w tym dzieci.
Tymczasem korzyści zdrowotne z rzucenia palenia są natychmiastowe i długoterminowe:
- po 24 godzinach – zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca
- po 20 minutach – spada tętno
- w ciągu 12 godzin – wraca do normy poziom tlenku węgla we krwi
- w ciągu 2–12 tygodni – poprawia się krążenie i czynność płuc
- do 3 miesięcy – poprawia się kondycja fizyczna
- w ciągu 1–9 miesięcy – ustępują kaszel i duszność
- po roku – o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca
- po 5 latach – zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku i krtani oraz płuc
- w ciągu 10 lat – śmiertelność z powodu raka płuc jest o około połowę mniejsza niż wśród palaczy
- w ciągu 5–15 lat – ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu porównywalnego do osób niepalących
- po 15 latach – ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej
- w ciągu 15 lat – ryzyko wystąpienia chorób serca jest takie jak u niepalących.
Źródło: