Depresja to groźna choroba. Utrudnia funkcjonowanie w wielu sferach życia, takich jak praca czy relacje z innymi ludźmi. Jest też źródłem ogromnego cierpienia. Szybkie tempo życia, stres, nadmiar obowiązków czy też brak wsparcia ze strony najbliższych, sprawiają, iż na depresję zapadają nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci.
Objawy depresji:
emocjonalne: obniżony lub obojętny nastrój – smutek, lęk, płacz, niemożność odczuwania przyjemności, utrata radości życia, poczucie braku perspektyw na przyszłość, czasem zniecierpliwienie, drażliwość.
poznawcze: zaburzenia pamięci i koncentracji uwagi, negatywny obraz siebie, obniżona samoocena, samooskarżenia, pesymizm i rezygnacja.
motywacyjne: problemy z mobilizacją do wszelkiego działania, spowolnienie psychoruchowe, trudności z podejmowaniem decyzji.
somatyczne: zaburzenia rytmu snu, utrata apetytu lub wzmożony apetyt, osłabienie, zmęczenie, spadek aktywności, skargi na dolegliwości bólowe, złe samopoczucie fizyczne myśli i próby samobójcze.
Jeśli masz depresję, oprócz opieki medycznej, pamiętaj także o:
- staraj się prowadzić zdrowy tryb życia
- pilnuj rytmu snu, który zapewni ci dużo odpoczynku
- bierz udział w umiarkowanej, ale regularnej aktywności fizycznej (co najmniej 30 minut, trzy do pięciu razy w tygodniu)
- spożywaj posiłki o regularnych porach
- stosuj zrównoważoną dietę z preferencją dla świeżych owoców i warzyw, ryb i olejów roślinnych
- uważaj na pokusę sięgania po alkohol lub substancje odurzające. Mogą przynosić chwilową ulgę, ale w rzeczywistości mogą pogłębić depresję. Alkohol może zakłócać działanie antydepresantów
- utrzymuj więzi z rodziną, przyjaciółmi, współpracownikami, kolegami z drużyny sportowej itp.
- wykonuj czynności, które lubisz, zajmuj się rzeczami, którymi jesteś zainteresowany.
Gdzie możesz szukać pomocy?
116 123 – bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00
116 111 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
800 108 108 – bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00
121 212 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
22 635 09 54 – telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00
Źródło:
https://www.gov.pl/web/psse-siedlce/23-lutego-swiatowy-dzien-walki-z-depresja-2023
https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/choroby/69882,depresja
Program Zapobiegania Depresji w Polsce na lata 2016-2020 „Depresja. Rozumiesz-Pomagasz”
https://pacjent.gov.pl/jak-zyc-z-choroba/kiedy-smutek-jest-choroba