15 października obchodzimy „Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi”, który wpisuje się w obchody tzw. Różowego Października – Miesiąca Świadomości Nowotworów Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. To dobry moment, aby rozmawiać głośno na na temat profilaktyki, istotnego wpływu stylu życia na zdrowie piersi kobiet w przyszłości, oraz ogromnego znaczenia wczesnego wykrywania niepokojących zmian w obrębie piersi.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet na świecie, w ostatnich latach jest rozpoznawany u coraz młodszych pań. W Polsce obserwuje się rosnący trend umieralności, a zgłaszalność na skriningowe badania profilaktyczne jest relatywnie niska.

Miło nam poinformować, że tut. „Zespół Opieki Zdrowotnej” w Kłodzku ponownie będzie realizować Program Profilaktyki Raka Piersi finansowany przez DOW NFZ. Już na dniach zostanie podpisana umowa i rozpoczniemy rejestrację na badania mammograficzne.

Szczegółowe informacje zamieścimy już wkrótce na naszej stronie internetowej www.zoz.klodzko.pl. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy Wszystkie Panie do udziału w badaniach 🙂

Nie do przecenienia w profilaktyce raka piersi jest badanie palpacyjne piersi – samodzielne, jak i wykonywane w gabinecie lekarskim. Każde niepokojące zmiany i objawy powinny zostać zweryfikowane przez doświadczonego specjalistę.

Zachęcamy do samobadania piersi!

Poniżej znajdują się materiały zawierające informacje nt. badania palpacyjnego piersi.

Źródło:

1. https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiatowy_Dzie%C5%84_Walki_z_Rakiem

2. https://www.gov.pl/web/psse-lobez/europejski-dzien-walki-z-rakiem-piersi