Co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Obchody Światowego Dnia Bez Tytoniu zostały zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1987 roku, a regularnie prowadzona kampania ma na celu zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia papierosów. Każdego roku święto jest obchodzone pod innym hasłem. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Młodzież wkracza i zabiera głos #TobaccoExposed”
Światowy Dzień Bez Tytoniu 2024 da platformę młodym ludziom na całym świecie, po to aby wzywać rządy do ochrony przed drapieżną taktyką marketingu tytoniu. Tematem wiodącym Światowego Dnia bez Tytoniu jest ochrona młodych ludzi przed wpływem przemysłu tytoniowego. Branża tytoniowa atakuje młodzież na całe życie zysków, tworząc nową falę uzależnień. Dzieci używają e-papierosów w tempie wyższym niż dorośli we wszystkich regionach i na całym świecie szacuje się, że 37 milionów młodych ludzi w wieku 13-15 lat używa tytoniu.
Negatywne skutki palenia papierosów dotyczą wszystkich, niezależnie od wieku. Powszechnie wiadomo, że regularne palenie papierosów zdecydowanie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory. Układ oddechowy szczególnie cierpi na nałogu – palenie papierosów powoduje raka płuca. Należy pamiętać, że ryzykują nie tylko osoby palące, ale również bierni palacze, w tym dzieci.
Tymczasem korzyści zdrowotne z rzucenia palenia są natychmiastowe i długoterminowe:
- po 24 godzinach – zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca
- po 20 minutach – spada tętno
- w ciągu 12 godzin – wraca do normy poziom tlenku węgla we krwi
- w ciągu 2–12 tygodni – poprawia się krążenie i czynność płuc
- do 3 miesięcy – poprawia się kondycja fizyczna
- w ciągu 1–9 miesięcy – ustępują kaszel i duszność
- po roku – o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca
- po 5 latach – zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku i krtani oraz płuc
- w ciągu 10 lat – śmiertelność z powodu raka płuc jest o około połowę mniejsza niż wśród palaczy
- w ciągu 5–15 lat – ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu porównywalnego do osób niepalących
- po 15 latach – ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej
- w ciągu 15 lat – ryzyko wystąpienia chorób serca jest takie jak u niepalących.
Źródło: