Celem „Tygodnia dla Serca” jest zapobieganie chorobom serca, rozpowszechnianie wiedzy o chorobach serca i ich profilaktyce oraz poznanie czynników ryzyka tych chorób.

Brak wysiłku fizycznego i niewłaściwa dieta skutkują zaburzeniami lipidowymi, a te następnie prowadzą do nadciśnienia tętniczego i miażdżycy. Nadciśnienie tętnicze nasila z kolei miażdżycę i uszkadza naczynia tętnicze, w szczególności wieńcowe. Miażdżyca tętnic wieńcowych prowadzi do zawału serca, a nadciśnienie tętnicze do udarów mózgu. Serce po zawale jest słabe i bez dalszej interwencji powoli staje się niewydolne.

Czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, na które nie mamy wpływu to:

– płeć (męska),

– zaawansowany wiek,

– obciążenie rodzinne chorobami serca.

Czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, na które mamy wpływ to:

– otyłość (szczególnie brzuszna),

– nadciśnienie tętnicze,

– wysoki poziom cholesterolu i inne zaburzenia lipidowe,

– cukrzyca typu 2,

– palenie tytoniu,

– brak regularnego wysiłku fizycznego,

– nadużywanie alkoholu,

– stres.

Długotrwały stres wpływa negatywnie na pracę serca, może powodować wzrost ryzyka rozwoju nadciśnienia i zawału serca.

Regularne tętno spoczynkowe, które u dorosłych wynosi około 70-80 uderzeń na minutę, u małych dzieci przekracza 120. W czasie stresu serce bije szybciej – i to nawet pięć razy! Długotrwały stres może jednak prowadzić do przedwczesnego zużycia mięśnia sercowego. Co ciekawe, najwięcej zawałów obserwuje się w poniedziałek rano pomiędzy godzinami 6 a 12, jedną z ich głównych przyczyn jest właśnie stres.

Profilaktyka chorób serca

1. Pamiętaj o warzywach i owocach, które powinny być spożywane praktycznie podczas każdego posiłku. Zaleca się spożywanie codziennie minimum 400 g warzyw i owoców w proporcjach – 3/4 warzywa i 1/4 owoce. Ogranicz ilość tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. Do przyrządzania potraw użyj oliwy z oliwek. Niech w Twoim jadłospisie znajdzie się więcej dań z ryb czy roślin strączkowych.

2. Aktywność fizyczna zalecana jest dla osób w każdym wieku. Ważne jest, aby była dostosowana do wieku, sylwetki i stanu zdrowia.

3. Zrezygnuj z palenia tytoniu. Jedna, wypalona w ciągu dnia, paczka papierosów czterokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca u czterdziestolatka w porównaniu z osobą niepalącą. 

4. Ogranicz spożycie alkoholu do minimum.

5. Regularnie wykonuj badania profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrycia chorób układu krążenia i wdrożenia efektywnego leczenia.

Już dzisiaj powinniśmy rozpocząć prewencję chorób sercowo-naczyniowych. Wraz z wiosną zadbajmy o nasze serca! To dobry czas na zmianę diety, aktywność fizyczną i zrzucenie zbędnych kilogramów.

Źródło:

https://www.dbajoserce.pl/3861/ciekawostki-o-sercu-odkrywajmy-tajemnice-niezwyklego-organu
https://www.gov.pl/web/wsse-bydgoszcz/tydzien-dla-serca